Pančevo Si Ti: Potrebna nam je kritična masa ekološki osvešćenih ljudi

Borba za bolje sutra počinje menjanjem životnih navika danas. Pokazalo se da je to veoma dug i spor proces, ponekad i nemoguć. S tim u vezi, Ana Svilar, master inženjer zaštite životne sredine, odlučila je da dobre navike stvara. Naša deca poseduju taj potencijal koji će promeniti svet i baš zbog toga, nastala je „Avantura Zelembaća” – edukativna radionica iz oblasti biologije, ekologije i zaštite životne sredine namenjena deci predškolskog i školskog uzrasta. Cilj ove avanture je predstavljanje njihove uloge u životnoj sredini. Ovaj tip edukacije omogućava deci da kroz igru uoče značaj očuvanja životne sredine.

PANČEVO SI TI:Kako je počela „Avantura Zelembaća”?
ANA SVILAR: Ideja je nastala tako što sam pre dve godine održala predavanje povodom Dana planete Zemlje u vrtiću svog sina, a s obzirom na to da nisam imala koncept i da sam neočekivano nastupila pred svim mališanima tog vrtića, morala sam da improvizujem. Bila sam superheroj Zelembać. Počela je priča o tome kako Zelembać svojim supermoćima štiti životnu sredinu. Njima je to bilo izuzetno interesantno i svi su želeli da budu zeleni heroji. Nakon toga, bila sam na Radmilovcu, gde već postoje ture koje se nude turističkim agencijama kao ekskurzije u kojima sam jedne godine učestvovala isto kao Zelembać. Deca iz gradskih sredina često nemaju dodira sa prirodom i za njih je ovaj vide interakcije i istraživanja bio vrlo primamljiv. Tako smo kolege sa biološkog i poljoprivrednog fakulteta i ja, kao studenti entuzijasti, ove godine prvi put aplicirali sa projektom „Avantura Zelembaća” za sredstva i to smo i dobili od Erste banke. Na taj način smo ovaj koncept edukacije primenili na Radmilovcu, Oglednom dobru Poljoprivrednog fakulteta u Centru za ribarstvo i primenjenu hidrobiologiju „Mali Dunav”.

Ceo tekst pogledajte na Pančevo Si Ti